Cupol 1947 – 2021The 78rpm-Club
Cat# Artist Title Matrix Cross Ref. Location Date Composer
1947 Carl Jularbo’s orch Avestaforsens Brus
1947 Carl Jularbo’s orch Hammarforsens
1948 Carl Jularbo’s orch Fjällbruden
1948 Carl Jularbo’s orch Skogsblommor
1949 Carl Jularbo’s Kvartet Rostoffskypolka
1949 Carl Jularbo’s Kvartet Horgalåten
1950 W. Ringstrand’s orch Per Olsson och hans bonnagard (v. Quitt Holmgren)
1950 W. Ringstrand’s orch Oxdragarsången (v. Quitt Holmgren)
1951 Hubers Tyrolertr. Joddlarglädje (v. Gretli + Ruedi Egger)
1951 Hubers Tyrolertr. Joddlarpolka (v. Gretli + Ruedi Egger)
1952 G. Molthon’s orch Du skall icke ge mig rosor (v. Lisbeth Bodin)
1952 G. Molthon’s orch Jag har blivit kär (v. Lisbeth Bodin)
1953 W. Ringstrand Vattenfallet (v. Lisbeth Bodin)
1953 W. Ringstrand Hemms i dalen (v. Lisbeth Bodin, Kay Söderman)
1954 Sven Arefeldt Sickans Solskenstrall (v. Sickan Carlsson)
1954 Sven Arefeldt Man ska förlova sig på sommar’s (v. Sickan Carsson)
1955 W. Ringstrand and G. Molthon Ellinor dansar (v. Åke Grönberg)
1955 W. Ringstrand and G. Molthon På gården står en musikant (v. Åke Grönberg)
1956 G. Molthon’s and S. Jarholt’s Orch På rak arm och stående fot (v. Åke Grönberg)
1956 G. Molthon’s and S. Jarholt’s Orch Sommar och sol år här igen (v. Åke Grönberg)
1957 G. Molthon’s Musett-Trio Vals i Junotäppan
1957 G. Molthon’s Musett-Trio Skridskoprinsessan
1958 Carl Jularbo’s Kvartet Ånnars så va’re allright (v. Harry Brandelius)
1958 Carl Jularbo’s Kvartet Krogen i Uddevalla (v. Harry Brandelius)
1959 Yngve Stoors Hawaji Eko från Tahiti 719B Cupol 4759 Stockholm 4/2/1947
1959 Yngve Stoors Hawaji Rosenkind 718B Cupol 4759; Tele A1959 Stockholm 4/2/1947
1960 William Lind Konvaljens avsked (v. Harmony Sisters)
1960 William Lind Jag gungar på högsta grenen (v. Harmony Sisters)
1961 Nils Weingard’s Orch Når var tar sin
1961 Nils Weingard’s Orch Ett sista farvål
1962 W. Ringstrand Mot ijusa tider (v. Curt Löfgren)
1962 W. Ringstrand Lyckan kom I år på måndag (v. Curt Löfgren)
1963 Bibelinstitutets Manskvartett Jesus min herde
1963 Bibelinstitutets Manskvartett Nårme hjem
1964 Hubers Tyroler-Trio Trevlig söndag (v. Gretli and Ruedi Egger)
1964 Hubers Tyroler-Trio Schweizerglädje (v. Gretli and Ruedi Egger)
1965 Hubers Musett-Kvartett Delphin
1965 Hubers Musett-Kvartett Germaine
1966 Sven Arefeldt Gamle Spatten (v. Harry Brandelius)
1966 Sven Arefeldt Sjung med oss, pappa (v. Harry Brandelius)
1967 Sven Arefeldt Lykttändarens serenad (v. Åke Gröngerg)
1967 Sven Arefeldt Mormors drömbok (v. Åke Grönberg)
1968 Carl Jularbo Brudvals
1968 Carl Jularbo Lyckogringaren
1969 Stråkorkester Han kommer (v. Erland Dahlgren, Damtrio)
1969 Stråkorkester Kanske är det sista gången (v. Erland Dahlgren, Damtrio)
1970 Stråkorkester År du fridlös? (v. Erland Dahlgren)
1970 Stråkorkester Vänd åter till hemmet (v. Erland Dahlgren)
1971 Gunmar Molthons Trio Mälartösernas trall
1971 Gunmar Molthons Trio Lördagsdans I Kroksta hage
1972 Lasse Benny’s Trio Alton på Solvik
1972 Lasse Benny’s Trio Baksjöbottingen
1973 Wille Johnson Regna – Valsen
1973 Wille Johnson Klarinettpolka
1974 Harry Brandelius with Sölve Strand o. Ingalill Rossvall Vid granskogens bryn
1974 Harry Brandelius with Sölve Strand o. Ingalill Rossvall Bröllopsvalsen
1975 Sven Arefeldt’s Orchestra Sancta Lucia
1975 Sven Arefeldt’s Orchestra När ljusen tändas…
1976 Harry Brandelius with Sölve Strand o. Ingalill Rossvall Fröken Johanssons Sjömansvals
1976 Harry Brandelius with Sölve Strand o. Ingalill Rossvall På Myrgårds loge
1977 Carl Jularbo’s Quartet Jularbo – Minnen
1977 Carl Jularbo’s Quartet Drömmen om Elin
1978 Carl Jularbo’s Quartet Åsbergs Polka
1978 Carl Jularbo’s Quartet Vallsta Hambo
1979 Lasse Benny’s Trio Vals i Vällingsjö
1979 Lasse Benny’s Trio Edsåspolka
1980 Lasse Benny’s Trio Gökvalsen
1980 Lasse Benny’s Trio Smålandsflickorna
1981 Harry Brandelius (Sam Samson’s orch) Sjömannen och stjärnan
1981 Harry Brandelius (Sam Samson’s orch) Fädernegården
1982 Erland Dahlgren O. Helga Natt
1982 Torsten Hising o. Erland Dahlgren Stilla Natt
1983 Lisbeth Bodin (Thore Ehrling’s orch) Accordeon
1983 Lisbeth Bodin (Thore Ehrling’s orch) Börja dagen med en schlager!
1984 Yngve Stoor with Cupol’s Damtrio Stilla Natt 850-C Cupol 4784, Cordion 10004 Stockholm 9/8/1947 Gruber
1984 Yngve Stoor Hem, Hem 851-B Cupol 4784, Cordion 10004 Stockholm 9/8/1947
1985 Yngve Stoor with Cupol’s Damtrio Havajis locksång 852-A Cupol 4785 Stockholm 9/8/1947
1985 Yngve Stoor with Cupol’s Damtrio Stjärnornas Serenad 888 Stockholm 11/6/1947
1986 Hilder Boo Barnatro
1986 Hilder Boo Ett gammalt Bönhus
1987 Carl Jularbo’s Quartet Hästbytarvealsen
1987 Carl Jularbo’s Quartet Janne Bodins Vals
1988
1988
1989 Britt Inger Dreilick (Thore Ehrling’s orch) En dröm
1989 Harmony Sisters (William Lind’s orch) Kanske blir de’ en schlager
1990 Willard Ringstrand Två små händer (v. Sylvan Beré, Torsten Hising)
1990 Willard Ringstrand Stackars Speleman (v. Torsten Hising)
1991 Sven Arefeldt’s Orchestra Rosenblom I Västindien pt1 (v. Åke Grönberg)
1991 Sven Arefeldt’s Orchestra Rosenblom I Västindien pt2 (v. Åke Grönberg)
1992 Harry Brandelius and Carl Jularbo Delsbovals
1992 Harry Brandelius and Carl Jularbo För fulla segel
1993 William Huber’s Tango Orchestra Petite Rose
1993 William Huber’s Tango Orchestra Santa Morena
1994 Muntra Fruar and William Huber Valsen, som mamma sjöng
1994 Muntra Fruar and William Huber Vår egen lilla vals
1995 Georg Malmstén and his Orch Tösen från Sverige
1995 Georg Malmstén and his Orch Zigenarvemod
1996 Gretl and Ruedi Egger (William Hubers orch) Edelweiss
1996 Gretl and Ruedi Egger (William Hubers orch) Livet på Alperna
1997 William Huber’s Musettkvintet Pour mon Accordéon
1997 William Huber’s Musettkvintet sous les Plnts de Marseille
1998 Nils Weingard’s Orch Sångflöjt-visa
1998 Nils Weingard’s Orch Sångflöjt-polka
1999 Stig-Arne Andersson Hopsassa
1999 Stig-Arne Andersson Den glande hamburgaren
2000 Georg Malmstén’s Orch Natt I Barcelona
2000 Georg Malmstén’s Orch Nya Säkkijärven-polkan
2001 Gert-Ove Andersson Accordiomania
2001 Gert-Ove Andersson Humlans flykt
2002 Gert-Ove o. Stig-Arne Andersson Lomma Hambo
2002 Gert-Ove o. Stig-Arne Andersson Vals på Laholmen
2003 Gert-Ove Andersson Den lekande katten
2003 Gert-Ove o. Stig-Arne Andersson Styrmans Schottis
2004 Sölve Strand’s Orch Fölungen
2004 Sölve Strand’s Orch Anne-Mi
2005 Carl Lindberg Jesunamnet
2005 Carl Lindberg Sista resan
2006 Carl Lindberg Har du ditt hus…
2006 Carl Lindberg Hav tack, o Jesus
2007 Axel Byström and Lennart Sandberg Ljuvliga minnen
2007 Axel Byström and Lennart Sandberg Minnes du barndomens dagar
2008 Axel Byström and Lennart Sandberg Guldgrävar-sången
2008 Axel Byström and Lennart Sandberg Längstans melodi
2009 Mälartöserna with Gunnar Molthon’s Trio Mälartöserna I Tyrolen
2009 Mälartöserna with Gunnar Molthon’s Trio Skärgårdshöst
2010 Erland Dahlgren Långt bortom tymden vida
2010 Erland Dahlgren Solskenssång
2011 Erland Dahlgren Låt mig få höra om Jesus
2011 Erland Dahlgren Vila vid Herren allena
2012 Nils-Erik Blåder Luffar-Kalle
2012 Nils-Erik Blåder En fiskares son
2013 Curt Löfgren 50-årskalaset
2013 Curt Löfgren Adrian
2014 Per Edberg and Kewe Wickman I björkhagen
2014 Per Edberg and Kewe Wickman Rönnskärs Valsen
2015 G. Molthon’s kvintet I Tomteskogen
2015 G. Molthon’s kvintet Vals Marianne
2016 Per Edberg and Kewe Wickman How Many Days
2016 Per Edberg and Kewe Wickman Afternoon Cocktail
2017 Yngve Stoor and his Hawaiian Orch De tusen öarnas sång Cu 1249-B Cupol 4717 Stockholm 6/8/1948
2017 Yngve Stoor mid sin Hawaji-Orkester Hawaii-Blomman Cu 1250-B Cupol 4717 Stockholm 6/8/1948
2018 Siljansflickorna Siljan runt
2018 Siljansflickorna Mällsa Schottis
2019 Marianne Johansson Silverstimman
2019 Marianne Johansson Var’ e du?
2020 Ragnar Sundquist and Lasse Benny Raggiana
2020 Ragnar Sundquist and Lasse Benny Lill-Jans Polka
2021 Ruedi Egger (William Humbers Tyroler-kvintett) Joddlarhälsning
2021 Ruedi Egger (William Humbers Tyroler-kvintett) Joddlar-Gänget